Spirometria dla warszawiaków

30 sierpnia ruszają zapisy dla warszawiaków na bezpłatne badania spirometryczne. Tym razem do zbadania stanu płuc zachęca innogy Polska. Badania profilaktyczne to finał akcji prowadzonej w ramach oferty Warszawska Eko Energia.

Akcja sfinansowana zostanie z środków Fundacji innogy w Polsce oraz z promocji „Wspieramy warszawskie powietrze”, będącej częścią oferty Warszawska Eko Energia. Osoby, którze skorzystały z promocji, otrzymywały przez pół roku 25 procent rabatu od jednostkowej ceny energii elektrycznej. W ramach oferty innogy Polska przekazywało złotówkę za każdy miesiąc obowiązywania umowy na warunkach usługi Warszawska Eko Energia. Zebrana dzięki temu kwota umożliwia przeprowadzenie bezpłatnej spirometrii dla kilkuset osób.  

Zapisy i badania

W akcji innogy może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat. Szczególnie zapraszamy osoby po przebytym Covid 19 (co najmniej 3 miesiace) oraz osoby odczuwające duszności wysiłkowe. Zapisy na badania będziemy prowadzić od 30 sierpnia. Do wyboru są daty od 6 do 30 września br.  Przy zapisach należy podać  imię, nazwisko i numer PESEL. Rejestratorzy nie będą pytać o inne dane i informacje, np. przebyte choroby, wiek, ubezpieczenie zdrowotne.

Rejestracja będzie prowadzona pod nr tel. 22 119 66 66, w godzinach 9.00-16.00  

lub poprzez FORUMULARZ REJESTRACYJNY

Badania będą wykonywane w gabinetach Centrum Medycznego Wilno w Warszawie przy ul. Ponarskiej 11, zgodnie z zaleceniami European Respiratory Society (ERS) i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTCHP).  

Zalecenia jednoznacznie formułują warunki wykonywania spirometrii w czasach pandemii. Przede wszystkim wymóg używania jednorazowych ustników zabezpieczonych filtrem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, zabezpieczenia osób podczas badania maseczkami FFP2, rękawiczkami i jednorazowymi fartuchami ochronnymi i dezynfekowanie sprzętu (spirometru) po każdym pacjencie. Pomieszczenie, w którym będzie wykonywane badanie posiada wyciąg odprowadzający powietrze na zewnątrz a dodatkowo po każdym pacjencie gabinet będzie wietrzony.  

Wszyscy badani otrzymają wydruk z analizą wyników spirometrii, które będą mogli skonsultować z lekarzem.

Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne pozwala określić objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Dzięki badaniu można wykryć wiele chorób układu oddechowego we wczesnym stadium, m.in. astmę i chorobę obturacyjną płuc i ukierunkować leczenie. Badanie trwa kilka minut. Jest bezbolesne, ale forsujące i wymaga współpracy i podążania za instrukcją wykonania badania przekazywaną przez technika spirometrii.

 

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności