Światowy Tydzień Alergii

Globalna kampania Światowej Organizacji Alergii (WAO), której celem jest podnoszenie świadomości na temat wpływu chorób alergicznych w naszych społecznościach. Tematem wiodący tegorocznego Tygodnia Alergii (5-11 czerwca br.) jest  astma oskrzelowa i choroby alergiczne układu oddechowego. 

Związek między astmą a alergicznymi chorobami dróg oddechowych jest istotny. Wiadomo, że astma i alergie górnych dróg oddechowych często współistnieją. Niejednokrotnie alergiczny nieżyt nosa i astma są spowodowane tym samym czynnikiem. Katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa, suchy męczący kaszel, świsty podczas oddychania i uczucie duszności może wywoływać alergia na trawy (czerwiec to miesiąc w którym pylenie traw jest największe), zarodniki grzybów pleśniowych tj. alternaria i cladosporium ale do rozwoju i nasilenia objawów alergii wziewnej może prowadzić także narażenie na roztocza kurzu domowego lub też zwierząt domowych (psa, kota lub innych „milusińskich”).

Dobra wiadomość to ta że alergie można leczyć przyczynowo. Immunoterapia swoista czyli „odczulanie „ jest wstanie zmienić sposób reakcji układu immunologicznego na szkodzące nam alergeny. Dodatkowo doskonałe leczenie objawowe (leki antyhistaminowe, sterydy działające miejscowo, leki antyleukotrienowe, leczenie biologiczne) może spowodować, że z alergią będziemy mogli żyć normalnie. 

Dla tych z Państwa którzy maja problem z cięższą postacią astmy lub alergii przygotowaliśmy informacje przydatne w życiu codziennym z chorobą:

 

Dla osób, które z powodu wykonywanego zawodu (nauczyciele) musza się opiekować małymi i większymi alergikami przygotowaliśmy materiały jak poradzić sobie z atakiem astmy i anafilaksji w trakcie zajęć w szkole.

 

Życzymy wszystkim przyjemnego (zdrowego) tygodnia, pomimo alergii, która w czerwcu tego roku wielu z Państwa szczególnie dokucza.https://youtu.be/

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności