W alergii podstawową zasadą jest unikanie alergenu. Czasami jednak, choćbyśmy się starali ze wszystkich sił, nie jest to możliwe.
Co wtedy? Leki przeciwalergiczne, wiadomo że zmniejszą objawy, ale z alergii nie leczą.
Czyli co pozostaje? Ano odczulanie inaczej zwane immunoterapią.
Najczęściej odczula się na tzw. alergeny wziewne (pyłki drzew i roślin, roztocza kurzu domowego, grzyby pleśniowe, rzadziej alergeny zwierząt).
Ważna przed podjęciem decyzji jest świadomość, że metoda leczenia wymaga dyscypliny i czasu. Odczulanie powinno trwac minimum 3 lata. Optymalny zalecany okres to 5 lat.
Przez pierwsze 2 - 3 miesiące (w zależności od rodzaju szczepionki) należy przychodzić raz w tygodniu do poradni, w której jest alergolog, który prowadzi odczulanie.
Jeżeli odstępy między kolejnymi szczepieniami wydłuża się do 14 dni (jest taka możliwość) to automatycznie wydłuża się również ten okres wstępny i dochodzenie do dawki maksymalnej.
Co dalej? W zależności od wyboru pacjenta.
Jeżeli wybrał odczulanie całoroczne to po tych pierwszych 3 miesiącach zaczyna przychodzić na kolejne szczepienia co 4 - 6 tygodni przez min. 3 lata.
Jeżeli wybrał odczulanie przedsezonowe to po przejściu okresu wstępnego (czyli dochodzenia do dawki maksymalnej) robi przerwę, a w następnych latach powtarza ten schemat raz w roku przed okresem pylenia.