GAAPP. Oddychać globalnie...

Global Asthma, Allergy Patients Platform (GAAP), 11 czerwca 2011 r.

Podczas konferencji  EAACI (European Academy of Allergology and Clinical Immunology) w Stambule ostatecznie zakończyliśmy proces konstytuowania się nowej, światowej organizacji pacjentów. Polska Federacja jest jednym z 20 członków założycieli – przedstawicieli całego kontynentu. Misją nowej organizacji jest świadome i odpowiedzialne życie pacjentów z astmą i alergią na całym świecie.

Chcemy realizować tę misję poprzez wspierania pacjentów z alergią i astmą w walce o:

• uznanie ich prawa do leczenia przez rządy, służbę zdrowia i społeczeństwa,

• dostęp do edukacji terapeutycznej i powszechnej diagnostyki

• dostęp do optymalnej, efektywnej i dostępnej cenowo terapii, opartą na dowodach naukowych i najlepszej praktyce

• prawo do życia w zdrowym, czystym i bezpiecznym środowisku

Cele te zostaną osiągnięty poprzez budowę globalnej sieci komunikacji i porozumienia – platformy wymiany informacji i inicjatyw pacjentów.  

Podczas spotkania został wybrany skład pierwszego zarządu organizacji. W duchu deklaracji podpisanej w w Buenos Aires w roku 2009 pierwszym prezydentem organizacji został inicjator globalnego myślenia o astmie i alergii – Dr Natalio Salmún z Argentyny (Fundación para el Estudio del Asma y otras Enfermedades Alérgica). Pierwszym wiceprezesem  Pan Per-Ake Wecksell ze Szwecji  (Swedish asthma and allergy association), a drugim wiceprezesem została Pani Dr Yu Zhi Chen z Chin,  reprezentująca National Pediatrics Asthma Cooperation Group

Jako dyrektor wykonawczy pracować będzie Pani Antje-H. Fink –Wagner, która jednocześnie pełni funkcję Dyrektora ds. projektów w EFA.

Pan Otto Spranger z Austrii został wybrany Skarbnikiem, zastępcą będzie Rob Lanteigne z Kanady. Sekretarzem organizacji została Pani Anna Andrałojć z Polski, pełniąca obowiązki Managera ds. Rozwoju w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. Jej zastępczynią będzie Pani  Irena i Krcmova z Czech.

Obecnie GAAPP jest w fazie formalnego organizowania się, dostępna jest już stroną internetową - www.ga2p2.org
Pierwszym projektem GAAPP będzie organizacja olimpiady dla dzieci z astmą i alergia w wieku 14-18 lat, która odbędzie się  w Salzburgu w Austrii  21 czerwca 2012. Jeśli jesteś trenerem, pacjentem bądź opiekunem dziecka w tym wieku i jednocześnie w jakikolwiek sposób jesteś zainteresowany współpracą przy organizacji olimpiady, proszę prześlij krótka informację z prośbą o kontakt do Pani Antje Fink-Wagner na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Sekretarz Zarządu Anny Andrałojć; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności