Dla lekarza

Reklama
Reklama

Polecamy publikacje

Reklama
Reklama

Kontakt

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc

Biuro:
ul. K. Promyka 5 lok. 162
01-604 Warszawa

mail: astma.federacja@gmail.com 

Konto: Kredyt Bank SA
44150010121210101466220000

Wydarzenia PDF Drukuj Email

W stronę partnerskiego modelu leczenia, FORUM Lekarz-Pacjent, 11 maja 2011r., Centrum Zielna

W dniu 11 maja 2011 r.,  w Centrum Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie odbyło interesujące spotkanie - FORUM Lekarz-Pacjent, W stronę partnerskiego modelu leczenia. 
Celem spotkania było zdefiniowanie podstawowych zasad obowiązujących w relacji lekarz-pacjent, którymi kierować się mają obie strony, tak aby leczenie było skuteczniejsze, trwalsze i niosło mniejsze ryzyko powikłań. 

Więcej…
 
Wybory w Wilnie PDF Drukuj Email
W dniu 28 maja 2010 roku w cudownym, zabytkowym Wilnie, miało miejsce Walne Zgromadzenie Członków EFA, na którym byliśmy reprezentowani przez dr Piotra Dąbrowieckiego - Prezesa Federacji. Oprócz standardowego porządku obrad, zakładającego przyjęcie Raportu Rocznego Federacji, budżetu i planów na kolejny rok, uczestniczyliśmy w wyborach nowych członków Zarządu Federacji.
Mamy więc, wyjątkową przyjemność poinformować Państwa, że nową Wiceprezes European Federation of Allegy and Airways Diseases Patients Association została jednogłoście wybrana Pani Christine Rolland z Francji.
Nowym członkiem Zarządu została Pani Lina Buzermaniene z Litwy.
 

Christine Rolland - nominowana przez Stowarzyszenie Astmy i Alergii z Francji. W Stowarzyszeniu pełni funkcję dyrektora zarządzającego. Członkini Zarządu i zastępca skarbnika Francuskiej Federacji Alergologicznej - French Federation of Allergology (FFAL).

Lina Buzermaniene
- nominowana przez Litewska Radę Klubów Astmy, z wykształcenia biblitekarz, honorowy członek Litewskiej Rady Przedstawicieli Organizacji Pacjentów, działająca w licznych projektach europejskich, obecnie w komisjii etycznej U-BIOPRED.
 
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc PDF Drukuj Email
POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych z wszystkich i najczęstsza przewlekłą chorobą układu oddechowego. Uważa się, że na POChP w Polsce choruje ok. 10% mieszkańców po 30. roku życia, czyli ok. 2 mln osób. Spośród chorych na POChP 90% stanowią palący papierosy obecnie lub w przeszłości, połowa spośród pozostałych 10% - to bierni palacze (np. niepalące żony palących mężów), a ok. 1% chorych ma genetycznie uwarunkowany niedobór alfa1-antytrypsyny; w tej grupie osób choroba rozwija się wcześniej niż u pozostałych chorych. Około 20 - 30% spośród palących tytoń (papierosy ale także fajkę i cygara) zachoruje na POChP, spośród pozostałych palących - wiele osób na inne choroby.
Więcej…
 
POChP – choroba wielonarządowa PDF Drukuj Email
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) rozpoczyna się w płucach, ale jej skutki są widoczne w innych narządach. Im dłużej trwa, tym większe spustoszenie powoduje w całym organizmie.
POChP rozpoznaje się najczęściej u osób po 40. roku życia – aktywnie palących tytoń lub takich, które wcześniej paliły przez wiele lat. Czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby jest również bierne palenie. Wnikający do płuc dym tytoniowy wywołuje nadmierną odpowiedź obronną organizmu – przewlekłe zapalenie prowadzące do włóknienia małych dróg oddechowych i uszkodzenia miąższu płucnego (rozedma). W tych procesach uczestniczą liczne komórki zapalne. Pojawia się nadmiar makrofagów, limfocytów T CD8, neutrofilów. Ich obecność przyczynia się do rozwoju zmian patomorfologicznych. Zwiększa się ilość komórek kubkowych w drogach oddechowych oraz powiększają się gruczoły warstwy podśluzowej, co prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości śluzu. Pojawia się zjawisko metaplazji płaskonabłonkowej, prowadzące do rozwoju zmian nowotworowych.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 15

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Joomla extensions by Siteground Hosting