W Polsce obchodzimy III Światowy Dzien Spirometrii (III SDS) w dniach 10-20 września 2014 r. Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Naszym celem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia płuc.
Ta edycja dni spirometrii będzie poświecona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Motywem przewodnim III SDS jest jakość powietrza, którym oddychamy, a hasło całości kampanii Healthy lungs for lifebrzmi - "Oddychaj czystym powietrzem" (Breathe Clean Air).
Zachęcamy lekarzy, pielęgniarki, techników spirometrii do włączenia się w obchody III Światowego Dnia Spirometrii w Polsce.
Prosimy o wypełnienie Formularza zgłoszenia i zaoferowanie własnym pacjentom i wszystkim chętnym bezpłatnych badań spirometrycznych w swoich placówkach i gabinetach.
Zarejestrowanie się do dnia 01 września br. do godz. 20.00 jest gwarancją otrzymania pakietu materiałów promocyjnych (koszulki, plakaty, ulotki). Tych, którzy zarejestruję się po tym terminie prosimy o samodzielny wydruk materiałow - materiały do pobrania
Nagrodą główną za uczestnictwo w akcji, przyznaną jednej z placówek na zasadach losowych, będzie spirometr. Fundatorem nagrody jest firma Aeromedika, która wsparła akcję łatwym w użyciu, a jednocześnie dokładnym w pomiarach urządzeniem EasyOne,spełniającym standardy ERS/ATS oraz wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia.
Potencjalnych pacjentów, czyli osoby kaszlące, palace tytoń, odczuwajace duszność zapraszamy do sprawdzenia, czy w ich okolicy placówki medyczne są uczestnikami III SDS -Lista placówek i do poddania się bezbolesnemu badaniu stanu układu oddechowego.
Patronat nad III SDS objęli: Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny i Narodowy Fundusz Zdrowia
Zachęcamy potencjalnych pacjentów, czyli osoby kaszlące, palace tytoń, odczuwajace duszności do wykonania badania spirometrycznego.
Prosimy sprawdzić, czy placówki medyczne w Państwa okolicy są uczestnikami III SDS - Lista placówek i wykonać bezbolesne badanie stanu układu oddechowego.
Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP patronuje raportowi na temat skutków zdrowotnych spalania węgla i wpływie zanieczyszczeń powietrza na środowisko i zdrowie człowieka.
Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest poważnym problemem zdrowia publicznego, a spalanie węgla w gospodarstwach domowych jest głównym czynnikiem, wraz z emisją z transportu, rolnictwa oraz z elektrowni węglowych.
Szacuje się, że ponad 30 procent ludności Polski narażona jest oddychanie powietrzem powyżej limitu prawnego UE w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM. Pełen tekst raportu w zakładce DO POBRANIA/Światowy Dzień Spirometrii (lewe menu)
Sześć miast w Polsce plasuje się wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych obszarów w Europie.
„Oddychać czystym powietrzem” – tak brzmi motto tegorocznych obchodów Światowych Dni Spirometrii”, towarzyszących największemu wydarzeniu w obszarze badań klinicznych i leczenia chorób układu oddechowego, czyli kongresowi naukowemu w Monachium ( 6-11 września 2014 r.)
European Respiratory Society (ERS) i European Lung Foundation (ELF), jako organizator kongresu, zainicjuje tym samym światową kampanię na rzecz zdrowych płuc pn. Healthy Lungs for Life.
W centrum Monachium w dniach 5 - 7 września będzie miało miejsce publiczne, ogólnodostępne badanie czynnościowe płuc, dla chętnych mieszkańców Monachium i wszystkich uczestników kongresu.
Przesłana do Europarlamentu deklaracja „w sprawie uznania obciążenia, jakim są choroby alergiczne” jest inicjatywą 11 posłów. Podpisany przez nich dokument przedstawia ogromną skalę problemu:
150 mln obywateli UE cierpi na przewlekłe alergie, przy czym połowa przypadków nie została zdiagnozowana z powodu nieświadomości i braku lekarzy specjalistów;
ponad 100 mln Europejczyków choruje na alergiczny nieżyt nosa, a 70 mln na astmę;
ponad 17 mln Europejczyków choruje na alergie pokarmowe lub ciężkie alergie wiążące się z ryzykiem zagrażających życiu ostrych ataków lub wstrząsu anafilaktycznego
By deklaracja trafiła do Komisji Europejskiej musi podpisać się pod nią jak największa grupa europosłów, dlatego do jej promocji włączyły się wiodące europejskie organizacje pacjenckie i lekarskie: EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology Organisation) oraz EFA (European Federation of Allergy,).
Dodatkowo EFA opublikowała manifest europejskich organizacji pacjenckich do europarlamentarzystów, aby oprócz alergii i astmy nasi reprezentanci w Unii Europejskiej dostrzegli problem Przewlekłej Obturcyjnej Choroby Płuc na którą choruje w Europie 44 mln pacjentów.
Zmiana klimatu to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia, z jakim przyszło nam się zmierzyć. Ale razem, możemy zmienić ja w jedna z największych szans na zmiany. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na climateandhealthalliance.org.