Aktualności wypełniacz nad modułem

a

06 styczeń 2025

Projekt LH4L. Zaproszenie do współtworzenia

Zapraszamy do współtworzenia projektu poprzez przyłączenie się do społeczności praktyków - Community of Practice (CoP) Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią poważny problem zdrowia publicznego ze względu na ich wysoką i rosnącą częstość występowania, znaczną śmiertelność i związane z nimi choroby współistniejące oraz wysokie koszty społeczne i finansowe. Czynniki ryzyka przyczyniające…
27 grudzień 2024

Lung Health for Life. Projekt partnerski

Federacja znalazła się w gronie międzynarodowych Partnerów realizujących projekt LungHealth4Life. To wyjątkowa szansa do wzmocnienia naszych dotychczasowych wysiłków na rzecz promowania zdrowia płuc. Projekt jest dedykowany poszerzaniu świadomości nt. zdrowia płuc wśród młodzieży szkolnej. Będzie uświadamiać i zachęcać dzieci i młodzież do dbania o płuca od najmłodszych lat. Przewlekłe choroby…
18 Listopad 2024

Zobacz czym oddychasz

Wspieramy kampanię Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”, która w tym sezonie grzewczym koncentruje się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na najmłodszych. Nowatorskie instalacje przedstawiające mobilne płuca trafią aż do dziesięciu województw i 29 miejscowości. Instalacje pojawią się głównie w gminach, w których nie prowadzi się pomiaru jakości powietrza.Dwumetrowy model ludzkich…
18 Listopad 2024

Światowy Dzień POChP

Światowy Dzień POChP to rokroczna inicjatywa Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) organizowane we współpracy z pracownikami służby zdrowia i grupami pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Jej celem jest podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów radzenia sobie z chorobą. Hasłem Światowego Dnia POChP w…
27 czerwiec 2024

Tydzień Alergii

Światowy Tydzień Alergii obchodzony w dniach od 23 do 29 czerwca pod hasłem przewodnim jest Overcoming food allergy obstacles (tłum: Przezwyciężanie barier związanych z alergią pokarmową) Alergie pokarmowe stają się powszechnym problemem populacyjnym. Dotykają ludzi w każdym wieku, na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce doświadcza ich ok. 8%…
30 kwiecień 2024

Jak żyć z astmą długo i szczęśliwie?

8 MAJA br. zapraszamy na autorski webinar dr Piotra Dąbrowieckiego, przeznaczony dla pacjentów i ich opiekunów. Zwrócimy uwagę na najważniejszy aspekt życia z astmą. Aspekt edukacyjny, który jest kluczem do prawidłowego zarządzania sobą w chorobie. Jeśli chcesz dowiedzieć się: Jak rozpoznać astmę? Jak leczyć astmę w sposób nowoczesny i bezpieczny?…
24 kwiecień 2024

Edukacja w astmie

Kluczem do sukcesu w leczeniu astmy jest wiedza, której pozyskanie i aktualizacja odbywa się w wielu formach i na różnych poziomach. Od pacjenta zależy, która ścieżkę wybierze, aby właściwie zarządzać swoją chorobą. Światowa organizacja na rzecz astmy (GINA - Global Initiative for Asthma) uznała "edukację w astmie" za klucz do…
05 luty 2024

Federacja otrzymała tytuł Wielkiego Edukatora

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia rokrocznie organizuje konferencję noworoczną dla przedstawicieli mediów z całego kraju, podejmujących w swoich publikacjach tematykę zdrowia. Najważniejszą częścią Konferencji Noworocznej jest ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Oprócz nagród regulaminowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji szczególnie aktywnych…
03 luty 2024

Rada Organizacji Pacjentów

24 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie nowej Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny z Radą Organizacji Pacjentów działającą przy Ministrze Zdrowia RP.W spotkaniu uczestniczyli Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Podsekretarz Stanu Pan Marek Kos. W spotkaniu uczestniczyła Rada Pacjentów w pełnym składzie pod przewodnictwem Księdza Arkadiusza Nowaka – prowincjała Zakonu…
24 styczeń 2024

Dmuchamy z Orkiestrą

Płuca po pandemii to motto tegorocznego 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie mogło nas tam zabraknąć. Dlatego też Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP „dmucha z Orkiestrą” i zostaliśmy oficjalnym partnerem WOŚP. W całej Polsce zbierano pieniądze dla chorych z problemami płucnymi i w wielu miejscach…
15 Listopad 2023

Polska Koalicja Zdrowe Płuca

Koalicję utworzono z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc PTCHP w grudniu 2022 r. Jej nadrzędnym celem jest skuteczny lobbing na rzecz uznania chorób płuc za priorytet polskiej polityki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia POCHP kolejne organizacje przystąpiły do Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca, w tym Polska Federacja Stowarzyszeń…
14 Listopad 2023

Rzucam czy rzuciłem?

Hasło "rzucić palenie" znajduje się na liście życzeń noworocznych co drugiego palącego. Można przecież nieustająco "rzucać" i nigdy skutecznie NIE RZUCIĆ. Od 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku obchodzimy go 16 listopada. Data ta motywuje nas do ponowienia starań, gdyż niestety…
14 Listopad 2023

Oddech to życie

Oddychanie uznajemy za coś oczywistego, ale dla blisko 391 milionów osób na całym świecie cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) nie jest to tak oczywiste. Oddychanie jest natomiast codziennym wyzwaniem. POChP pozbawia nas możliwości łatwego oddechu. Społecznie wiąże się z wysokimi kosztami dla osób chorych, ich opiekunów i systemu…
02 maj 2023

Szanse i wyzwania w leczeniu astmy

Z okazji Światowego Dnia Astmy publikujemy zapis rozmowy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego PIB w Warszawie. Jakie objawy mogą zwiastować astmę?Typowymi objawami astmy…
29 kwiecień 2023

Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day - WAD) jest obchodzony co roku w pierwszy wtorek maja. W 2023r. jest nim 2 maja.Od 30 lat organizatorem obchodów jest organizacja pn. Global Initiative for Asthma (GINA). Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Asthma care for All"Z perspektywy globalnej zachorowalności i śmiertelności związana…

Zapraszamy do współtworzenia projektu poprzez przyłączenie się do społeczności praktyków - Community of Practice (CoP) 

Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią poważny problem zdrowia publicznego ze względu na ich wysoką i rosnącą częstość występowania, znaczną śmiertelność i związane z nimi choroby współistniejące oraz wysokie koszty społeczne i finansowe. Czynniki ryzyka przyczyniające się do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego wykraczają poza palenie tytoniu. Są nimi również czynniki genetyczne, środowiskowe i fizjologiczne. Czynność płuc jest markerem zdrowia, a jej pomiar ma kluczowe znaczenie dla działań promujących zdrowie i zapobiegających chorobom, szczególnie w dzieciństwie.

Projekt LungHealth4Life (LH4L) to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu EU4Health, uruchomiony we wrześniu 2024 r. W działaniach łączy badania czynności płuc, promocję zdrowia i profilaktykę chorób. Projekt ma na celu wykorzystanie badań czynności płuc u dzieci jako strategii prewencyjnej mającej na celu zmniejszenie zapadalności na przewlekłe choroby układu oddechowego i rozwiązanie problemu nierówności zdrowotnych. W ciągu najbliższych 36 miesięcy naszym celem jest zebranie kluczowych interesariuszy z różnych sektorów w celu kształtowania i dzielenia się skutecznymi interwencjami prozdrowotnymi.

Będąc częścią LH4L Community of Practice, dołączą Państwo do zróżnicowanej sieci, która obejmuje organizacje pacjentów, pracowników służby zdrowia, specjalistów ds. edukacji, ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego oraz władze lokalne, regionalne, krajowe i unijne zarówno w dziedzinie zdrowia, jak i edukacji. 

Skumulowana wiedza praktyczna jest nieoceniona w kształtowaniu projektu i jego postępach w walce z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz w walce o zdrowie płuc.

Przystępując do społeczności praktyków, możesz:

  • Wpływać na inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego i brać czynny udział w kształtowaniu polityki mającej na celu poprawę wyników w zakresie zdrowia płuc dla ludzi w całej Europie.
  • Współpracować z innymi czołowymi ekspertami, poprzez zaangażowanie się w konstruktywny dialog z różnorodną grupą specjalistów i interesariuszy, którzy mają wspólny cel, jakim jest poprawa zdrowia układu oddechowego, zwłaszcza wśród młodych ludzi i grup defaworyzowanych.
  • Wprowadzać znaczące zmiany i pomagać nam opracować strategie i narzędzia, które pacjenci, organizacje i pracownicy służby zdrowia mogą wykorzystać, aby lepiej wspierać się w społecznościach w całej Europie.
  • Uzyskać dostęp do cennych zasobów i możesz korzystać z działań, narzędzi i metodologii budowania kompetencji, które możesz wykorzystać we własnej pracy i w swojej społeczności

Prosimy:

  • Bierz udział w okresowych spotkaniach online, aby dzielić się spostrzeżeniami i omawiać postępy w projekcie.
  • Dziel się najlepszymi praktykami w zakresie zapobiegania przewlekłych chorób układu oddechowego
  • Przekazuj nam informacje zwrotne na temat materiałów edukacyjnych, zaleceń dotyczących zdrowia publicznego i innych wyników opracowanych w ramach projektu.
  • Weź udział we wspólnych dyskusjach, aby zapewnić uwzględnienie różnych perspektyw interesariuszy.

Jeśli jesteś zainteresowany/na dołączeniem do Społeczności Praktyków LH4L, wypełnij ten formularz: https://bit.ly/LH4LCoP 

 

 

Światowy Tydzień Alergii obchodzony w dniach od 23 do 29 czerwca pod hasłem przewodnim jest Overcoming food allergy obstacles (tłum: Przezwyciężanie barier związanych z alergią pokarmową)

Alergie pokarmowe stają się powszechnym problemem populacyjnym. Dotykają ludzi w każdym wieku, na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce doświadcza ich ok. 8% dzieci oraz ok. 5% osób dorosłych. Ponownie wraca zagadnienie edukacji społeczeństwa w zakresie wyborów konsumenckich, które prowadzić mogę do dotkliwych konsekwencji zdrowotnych, zaostrzeń i powikłań innych zdiagnozowanych chorób. W przypadku alergii pokarmowej najgroźniejszym jej przejawem może być wstrząs anafilaktyczny, stan zagrażający życiu. Istotne jest zatem aby zdiagnozować czy mamy do czynienia z alergią pokarmową (reakcja obronna układu immunologicznego) czy też nadwrażliwością na pokarm (reakcje metaboliczne, farmakologiczne, etc.) 

Zachęcamy do wzięcia udziału w webinariach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne wraz ze Strefą Alergii - https://pta.med.pl/

 

 

 

 

Podkategorie

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności