W dniu 6 maja 2011 EFA obchodziła 20-lecie istnienia. Podczas corocznego Walnego Zgromadzenia Członków
w Paryżu wybrano nowe władze Federacji. Prezesem Zarządu została Pani Breda Flood z Irlandii (Asthma Society of Ireland). Serdecznie gratulujemy !!! Pani Breda Flood jest zasłużoną działaczką, poprzednie przez 3 lata była członkiem Zarządu, a przez ostatnie pół roku pełnila funkcje Skarbnika. Ustępującej Pani Prezes Marianeli Salapatas wszyscy członkowie organizacji podziękowali za wyjątkowy, 6 –letni, wkład w rozwój organizacji, w szczególności za jej aktywność na gruncie europejskim.
Skład Zarządu EFA obecnej kadencji wygląda następująco:
Christine Rolland (Association Asthme & Allergies, Francja) – Wiceprezes
Lina Buzermaniene (Lithuanian Council of Asthma Clubs, Litwa) – Wiceprezes
Per-Ake Wecksell(Swedish asthma and allergy association, Szwecja) – Wiceprezes i Sekretarz Zarządu
Ondrej Rybnicek (Czech Initiative for Asthma, Republika Czeska) - Skarbnik
W drugim dniu obrad omawialiśmy główne kierunki działalności na rok 2011. Podczas sesji warsztatowych skupiliśmy się na wypracowaniu rozwiązań problemów związanych z zaangażowaniem członków na szczeblu UE. Przewodniczącym grupy roboczej, ktorej zadaniam jest wypracowanie wytycznych do współpracy na szczeblu europejskim jest Pan Per-Ake Wecksell, do którego można składać wszystkie propozycje ulepszeń, zmian oraz projektów autorskich. Przegłosowało również zmniejszenie stawki opłaty członkowskiej do kwoty 500 euro rocznie, co umożliwi włączenia się i faktyczną aktywność nowym członkom z krajów niereprezentowanych.
Najistotniejszym elementem spotkania były prezentacje projektów realizowanych przez poszczególne organizacje członkowskie. Szczególnie interesujące jest różne podejście do zagadnień jakości leczenia i opieki nad pacjentem w różnych częściach Europy, a także fakt zróżnicowanego zaangażowania administracji publicznej i polityków w poszczególnych krajów w aktywność obywatelską – jaką są inicjatywy pacjentów. Najciekawsze prezentacje wygłosili przedstawiciele organizacji członkowskich z Czech, Szwecji i Finlandii. Obszar tematyczny prezentacji był bardzo różnorodny, obejmował zagadnienia udziału pacjentów w badaniach na przykładzie programu szwedzkiego, problematyki edukacji terapeutycznej dla nauczycieli, rodziców i uczniów w szkołach czeskich, aż po kompleksowe ujęcie zwalczania alergii w Finlandii na szczeblu krajowym. Prezentacje dostępne są w zakładce Materiały do pobrania.