DNI SPIROMETRII 2019

Spis treści

X Jubileuszowe Dni Spirometrii 2019 (DS2019) już za nami. W dniach 7-12 października br. w 247 placówkach medycznych w całej Polsce oferowano bezpłatne badania spirometryczne.
Wstępne dane wskazują, że wykonano ponad 6000 badań. Wydano około 950 skierowań do lekarza rodzinnego z prośbą o dalsza diagnostykę w kierunku astmy lub POCHP.  
Patronat nad DS2019 objął Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawska Izba Aptekarska oraz Medycyna Praktyczna. W tym roku sponsorami DS2019 był Novartis, GSK, Polpharma oraz HealthUp.

Do siedziby Federacji nadal napływają ankiety wraz z wynikami spirometrii, wysyłane przez ośrodki uczestniczące w akcji.
W trakcie DS 2019 osoba badana wypełniała ankietę dotyczącą ewentualnych objawów chorobowych, ale także miejsca zamieszkania i potencjalnego wpływu zanieczyszczeń powietrza 
na układ oddechowy. Osoby z nieprawidłowymi wynikami otrzymały list do doktora rodzinnego z prośbą o dalszą diagnostykę w kierunku chorób obturacyjnych (astmy lub POCHP).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom; lekarzom, pielęgniarkom, technikom spirometrii za zaangażowanie w obchody DS 2019. Dziękujemy szczególnie w imieniu osób, które miały nieprawidłowy wynik badania i być może dzięki Państwu otrzymają prawidłowe rozpoznanie.
Zamiast kaszlu i duszności otrzymają diagnozę, która umożliwi im normalne życie z chorobą.Badanie spirometryczne jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych. Wykonywanie spirometrii pozwala na wczesną diagnostykę obturacji i szybkie rozpoznanie POCHP lub ocenę ciężkości astmy.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności