Atopowe zapalenie skóry AZS - to brzmi... groźnie. Niestety, ta trudna do zdiagnozowania i leczenia choroba pojawia się coraz częściej.  Takie płacimy koszty za postęp cywilizacyjny. Coraz większa grupa ludzi musi się z tym zmagać. Ciągle rośnie liczba dzieci cierpiących na AZS. Wszystkie statystyki mówią, że liczba ludzi zmagających się z AZS rośnie...

Czy zawsze trzeba sięgać po leki przeciwalergiczne w kroplach?

Często tak, ale najlepiej aby decyzję powziąć razem z lekarzem. Często mogą wystarczyć preparaty sztucznych łez. Warto je stosować kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza w okresie pylenia, bo wypłukują alergeny z worka spojówkowego. Są powszechnie dostępne w aptekach.

Czym kierować...

Często ludzie zauważają, że ich skóra reaguje na metalowe klamry, wisiorki, kolczyki i inne metalowe przedmioty, których pełno w naszym otoczeniu. 
Najczęściej skóra zaczyna swędzieć, robi się czerwona, mogą nawet pojawić się bąble i rany. 
Ale alergia nie musi pojawiać się tylko w miejscu kontaktu z metalem. U niektórych chorych wyprysk pojawia...

Wolny czas latem to niewątpliwie przyjemność.

Chorym na atopowe zapalenie skóry pod wpływem słońca i kąpieli w słonej morskiej wodzie najczęściej poprawia się stan skóry. Korzystny wpływ ma również zmiana otoczenia i brak codziennych stresów. Często chorzy zadają pytanie "Dokad najlepiej wyjechac na wakacje?" Odpowiedź zależy od rodzaju alergii.

Jeżeli ktoś źle reaguje...

Typowe cechy astmy to:
- Proces zapalny w oskrzelach, co powoduje obrzęk błony śluzowej i zwiększone wytwarzanie śluzu.
- Nadreaktywność oskrzeli, co oznacza ich większą skłonność do skurczu na skutek działania wielu czynników, które u osób zdrowych nie powodują żadnych dolegliwości.
- Napadowe trudności w oddychaniu spowodowane skurczem oskrzeli (zwłaszcza w czasie zakażenia dróg...

W alergii podstawową zasadą jest unikanie alergenu. Czasami jednak, choćbyśmy się starali ze wszystkich sił, nie jest to możliwe.

Co wtedy? Leki przeciwalergiczne, wiadomo że zmniejszą objawy, ale z alergii nie leczą.

Czyli co pozostaje? Ano odczulanie inaczej zwane immunoterapią.

Najczęściej odczula się na tzw. alergeny wziewne (pyłki drzew i roślin, roztocza kurzu domowego,...

Nie jest to wyłącznie problem ludzi mieszkających w zagrzybionych pomieszczeniach. Zarodniki grzybów pleśniowych są wszechobecne w powietrzu, okresowo osiągają bardzo wysokie stężenia.
Od maja do końca sierpnia często w komunikatach dla alergików pojawiają się dwie nazwy: Alternaria i Cladosporium.
To właśnie grzyby pleśniowe unoszące się w powietrzu, dostające się do organizmu przez układ oddechowy...

Niestety podobnie jak inne alergie zdarza się coraz częściej. I denerwuje bo wymaga zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń żywieniowych.
Niektóre osoby wręcz od razu stwierdzają, że bez pewnych produktów żyć się nie da.
No cóż, trzeba znać podstawową zasadę - jeżeli nie unikamy tego na co jesteśmy uczuleni w każdej chwili możemy mieć dolegliwości.

A...

Pewnie może. Ale na szczęście taka sytuacja zdarza się wyjątkowo i leki szkodzące są zamieniane na bezpieczniejsze.Tymczasem pacjenci często boją się, że lek uzależnia, niszczy wątrobę albo przestaje działać bo organizm się przyzwyczaja. I odstawiają leki. Uznajmy, że nie byłoby w tym nic ciekawego gdyby nie jedna rzecz. Po odstawieniu leku...

ksiązeczkaPrezentujemy Państwu ciekawą inicjatywę wydawniczą portalu TacyJakJa. Książeczka może stać się istotną pomocą dla rodziców i opiekunów dzieci chorych na astmę. Małym pacjentom pozwoli oswoić się z chorobą, a także zaakceptować i zrozumieć objawy. Skłania też do zrozumienia korzyści płynących z systematycznej kontroli objawów i przewlekłego leczenia, a tym samym pozwala...

Nie można ponieważ u części chorych stwierdza się różne przeciwwskazania do odczulania. Należą do nich:
  1. zbyt młody wiek (poniżej 5 roku życia),
  2. starania o zajście w ciążę - odczulanie nie jest rozpoczynane w czasie trwania ciąży,
  3. ciężka postać astmy,
  4. ciężkie choroby serca wymagające stosowania wielu leków przewlekle - niektóre z tych leków należałoby odstawić przed rozpoczęciem...

Dzisiaj niedziela. W centrum handlowym Targówek zapraszajš na bezplatne badania alergologiczne. Ogromna atrakcja bo przecież do alergologa trzeba czekac pól roku.

Taka informacja jest podawana w radio. Hmm... Zastanawiam się jak to jest z tymi kolejkami.

Do niedawna pracowałam w dużym, klinicznym szpitalu na Banacha (ponad 10 lat). Pacjenci z niezrozumiałym uporem dobijali się do...

Rodzice często oczekują, że istnieją badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć astmę. Niestety tak nie jest. 


Jeżeli można zrobić spirometrię, prześwietlenie płuc i badania krwi to bardzo często wyniki są prawidłowe. I to wcale nie wyklucza astmy!!!

Czyli choroba może być, a wyniki badań są super. Jak w takim razie rozpoznać astmę...

Podstawowym lekiem ratunkowym dla alergika w burzliwie narastających objawach alergii jest adrenalina. Wchodzi ona w skład zestawu leków do ratowania życia w nagłych sytuacjach.
Adrenalina zwiększa ciśnienie krwi, przyspiesza czynność serca (zwiększa się puls) i rozszerza skurczone oskrzela
powodując zmniejszenie duszności. Ma szybki początek działania (pierwsze minuty po podaniu).
W aptekach jest dostępna w postaci ampułkostrzykawki (na...

Niektórzy alergicy nie mogą stosować leków z grupy tzw. NLPZ (czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Są to leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Często są one łykane podczas przeziębienia, bólu głowy czy kręgosłupa. Ale nie wszyscy chorzy wiedzą, że podobnie jak te leki, mogą zaszkodzić salicylany zawarte w pokarmach. Dlatego warto zapoznać się z podaną niżej...

Fałsz. Niestety można się uczulić na mydło, proszek lub krem, którego używaliśmy już wielokrotnie i dobrze tolerowaliśmy.

Podobnie z jedzeniem. To, że nie zmieniamy diety od kilku lat również nie zabezpiecza przed alergią.

Lek lub znieczulenie u stomatologa, pomimo, że wcześniej stosowano takie samo, znienacka, przy kolejnym podaniu wywołuje objawy alergii. Dlatego,...

W leczeniu alergii wykorzystywane są głównie trzy metody postępowania. Pierwsza to unikanie alergenu. Metoda teoretycznie bardzo dobra, ale w praktyce nie zawsze możliwa do wykonania - trudno np. unikać unoszących się w powietrzu pyłków roślin. Druga strategia - to stosowanie leków przeciwalergicznych. Sprawdza się w łagodnych przypadkach alergii. Gorzej jeśli leki muszą...

Spirometria to męczące badanie (męczące i dla chorego i dla personelu) polegające na oddychaniu przez rurkę do aparatu. Najważniejsze w badaniu jest wydmuchiwanie i nabieranie powietrza w ściśle określony sposób. Dowolność wykluczona!

Po co się tak męczyć? Żeby dowiedzieć się jak powietrze przepływa przez drogi oddechowe i jaka jest pojemność płuc.

U...

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, 17 listopada 2010 r.

Jest to inicjatywa globalna, zapoczątkowana przez Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD, www.goldcopd.org), przy wsparciu  International COPD Coalition (ICC, www.internationalcopd.org).

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POCHP) polega na ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe i narastającym poczuciu duszności. Bardzo...

U chorych na choroby układu oddechowego takie, jak: POChP, włóknienie płuc i mukowiscydoza, czasami może występować niedobór tlenu w organizmie. Taki stan może występować w okresach zaostrzeń choroby lub stale. W tych sytuacjach konieczne jest leczenie tlenem, co pozwala na zwiększenie jego stężenia we krwi i doprowadzenie większej ilości do...

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Polityka prywatności