Z okazji Światowego Dnia Astmy Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP przedstawia raport „Astma ciężka. Sytuacja pacjentów w Polsce”. Raport jest najszerszym opracowaniem w Polsce na temat astmy.
W Polsce na alergię choruje około 12 mln ludzi, czyli około 30 % populacji. Liczba chorych stale rośnie. Ok 4 mln osób ma objawy astmy ciężkiej, a jedynie niespełna 2 miliony pacjentów ma świadomość swojej choroby. Na astmę ciężką alergiczną choruje kilka procent społeczności chorych na astmę. Jest to zaledwie kilkutysięczna grupa chorych, ale przebieg ich choroby wiąże się z najpoważniejszymi powikłaniami i bardzo ogranicza jakość życia.
Astma ciężka alergiczna, to choroba, która objawia się kaszlem, dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej, ograniczeniami w wysiłku fizycznym, nocnymi przebudzeniami z powodu nasilenia objawów choroby, a także często występującymi zaostrzeniami. Astma jest chorobą na całe życie. Jest uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Astma dotyka ludzi w różnym wieku, choć najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie.
Wśród najpoważniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy ciężkiej najistotniejszym jest narażenie na dym papierosowy (palenie czynne i bierne) kolejne miejsca zajmują infekcje układu oddechowego, kontakt z alergenami, otyłość a nawet zaburzania psychiczne.
Leczenie pacjentów z ciężką astmą wiąże się z występowaniem wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:
- cukrzyca posteroidowa,
- osteoporoza,
- choroby wzroku (zaćma i jaskra),
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia psychiczne i hormonalne,
oraz wiele innych, łącznie z zaburzeniami wzrostu i dojrzewania płciowego u dzieci.
U co 5 pacjenta z ciężką postacią astmy, pomimo stosowania rekomendowanych leków, nie uzyskuje się oczekiwanej kontroli objawów. Chorzy Ci bardzo często muszą zrezygnować z pracy, swoich codziennych aktywności. Problemem staje się chociażby wyjście do sklepu. Koszty leczenia chorych cierpiących na astmę ciężką są bardzo wysokie i stanowią ponad 50% wszystkich kosztów przeznaczonych na opiekę chorych na astmę. W Europie średni koszt leczenia astmy ciężkiej jest 13-krotnie wyższy niż koszt leczenia astmy o zwykłym przebiegu. Z danych NFZ wynika, że w 2014 roku łączne koszty związane z hospitalizacją chorych na astmę w Polsce wyniosły 86 milionów złotych. Poza kosztami bezpośrednimi co najmniej drugie tyle stanowią koszty pośrednie wynikające m.in. z utraconych dni pracy. Zostają jeszcze niepoliczalne koszty związane z cierpieniem i zaburzeniami funkcjonowania chorego w rodzinie i społeczeństwie.
Pacjent z rozpoznaną ciężką postacią astmy powinien przebywać pod opieką ośrodków, które specjalizują się w prowadzeniu chorych na ciężką, oporną na leczenie astmę oskrzelową.
Od marca 2013 trwa w Polsce program lekowy, który jest ogromnym postępem w opiece nad pacjentami z ciężką astmą.
Jeśli w terapii astmy jesteś zmuszony stosować duże dawki sterydów wziewnych i leków rozszerzających oskrzela, masz częste zaostrzenia choroby, przez połowę dni w roku stosujesz doustne sterydy a w badaniu spirometrycznym jest ciągła obturacja być może jesteś chorym na ciężką postać choroby. Jeśli dodatkowo jesteś uczulony na alergeny całoroczne (roztocza, pleśnie, sierści zwierząt) skontaktuj się z ośrodkami poniżej bo jest szansa także dla Ciebie na normalne zycie.